2022.11.23 godz. 15:41 Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Zapis na umowie o prace 2600+premia, gdzie minimalna jest 3010

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry.W październiku podpisałem umowę o pracę, na umowie jest zapisane wynagrodzenie: 2600 brutto plus premia wynikająca z zakładowego czegoś tam. Na stronie ZUSU widzę, że wypłacił mi wynagrodzenie 3900 brutto czyli 2600 brutto plus 1300 (jako 50% od tej kwoty) jako premia 50%. Czy moje wynagrodzenie jest zgodne z prawem skoro pracodawca powiedział mi, że wszystko się zgadza, bo 3900 to więcej niż 3010 brutto? Na tej umowie jestem stratny 600 pln brutto wraz z premią każdego miesiąca, teraz czekam na pensję z listopada, na początku słownie mówił, że minimalna plus premia 50%. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Lis 2022 08:53

Wysokość wynagrodzenia pracownika, który świadczy pracę w pełnym wymiarze godzin, nie może być niższa od minimalnego krajowego wynagrodzenia za pracę. W praktyce oznacza to, że pracownik, który podpisał umowę o pracę, nie może zarabiać mniej (gdy świadczy pracę przez 8 godzin dziennie w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy). Warto znów podkreślić, że powyższa kwota nie musi bezpośrednio wynikać z zawartej przez strony umowy. W dokumencie podpisanym przez pracodawcę i pracownika znaleźć może się niższa kwota (jako płaca zasadnicza) i zapis o dodatkowym wynagrodzeniu, które jest premią.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)