2021.08.17 godz. 13:59 Gdynia, Pomorskie

zapytanie o Art. 196. Ordynacja Podatkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Jeżeli ktoś z rodzeństwa strony otrzymał od US wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka z związku z domniemaną przez US działalnością gospodarczą, to czy na podstawie Art. 196. Ordynacja Podatkowa ma prawo odmówić składania zeznań? W § 1. jest wyraźnie mowa o tym, że brak prawa do odmowy nie dotyczy m.in. rodzeństwa strony. A w § 2. jest mowa o tym, że świadek ma prawo odmówić zeznania, gdy odpowiedź mogłaby narazić stronę odpowiedzialność karną lub karną skarbową. Jeżeli prawo do odmowy faktycznie zachodzi, to czy konieczna jest wizyta świadka w wyznaczonym przez US terminie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Kinga Karaś

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Sie 2021 17:04

Dzień dobry, Zgodnie z powołanym przepisem rodzeństwo strony może odmówić zeznań w charakterze świadka. Pozdrawiam serdecznie adwokat Kinga Karaś
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)