2024.09.18 godz. 22:32 Kruszwica, Kujawsko-pomorskie

Zapytanie o kolejność dziedziczenia i odpisywanie się

Wyjaśnienie sytuacji

Moja ciocia i jej mąż nie żyją. Wujek zmarł wiele lat temu, ciocia niecałe 6 miesięcy temu. Ciocia ma 2 dzieci oraz 3 wnuków. Moja mama i ciocia to są siostry. Czy moja mama dla świętego spokoju musi odpisać się od spadku gdy wie, że dzieci zmarłej cioci oraz jej wnuki tego nie zrobiły. Co jeśli ciocia ma jakieś długi i w sumie żadnego majątku, nie licząc kanap, mebli i telewizora.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Wrz 2024 09:58

Spadek dziedziczy w pierwszej kolejności małżonek i dzieci, a zatem spadkobiercami są dzieci zmarłej. Siostra nie będzie powołana do spadku, jeśli dzieci przyjęły spadek, a zatem nie musi wykonywać żadnych czynności.