2022.11.18 godz. 13:01 Kolbuszowa Górna, Podkarpackie

Zasądzenie ojcostwa po śmierci partnera

Wyjaśnienie sytuacji

Wspólnie z partnerem mam córeczkę ,niestety partner nie był wpisany w akt urodzenia ani przy dokumentacji medycznej.W maju 2021r.odebral sobie życie ,zostawiając list pożegnalny ,który mówi o swojej córce .CZy jest szansa starania się o uznanie ojcostwa i rety po zmarłym? Mam tylko z nim korespondencję,zdjęcia,PESEL ,nie był zameldowany w Polsce ,ale był Polakiem.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Lis 2022 16:00

Tak, ustalenie ojcostwa jest możliwe po śmierci ojca - badanie przeprowadza się albo z próbki krwi dziadka (ojciec zmarłego ojca) albo DNA kogoś z rodziny zmarłego. W świetle interesu małoletniej, warto przeprowadzić takie postępowanie chociażby z racji ewentualnego spadkobrania po zmarłym ojcu
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)