2022.03.20 godz. 14:30 Koziegłowy, Śląskie

Zasiedzenie gospodarstwa rolnego. Od ponad 20 lat tylko my opiekujemy się gospodarstwem rolnym po rodzicach męża którzy zmarli 28 i więcej lat temu.

Wyjaśnienie sytuacji

Ze względu na brak kontaktu z całą rodziną postępowanie spadkowe odbyło się dopiero w 09.2021r. Nie mieszkaliśmy tam ale przez ponad 20 lat tylko my utrzymywaliśmy go w nienagannym stanie m.in. kosząc trawę, dbając o roślinność oraz pilnując. Przyjeżdżaliśmy tam bardzo często więc w tym celu wybudowaliśmy altankę mieszkalną. W postępowaniu sąd przyznał nam jedynie odpowiedni procent w udziale gospodarstwa. Mąż zmarł 12.2021, czy ja mogę starać się o zasiedzenie aby uzyskać 100% własności ? Przez ponad 20 lat byłam właścicielem samoistnym w dobrej wierze.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Mar 2022 13:33

Może Pani złożyć w sądzie wniosek o zasiedzenie. Jednak łatwiej je uzyskać po upływie 30 lat, niż po upływie 20 lat.