2020.09.27 godz. 13:22 Kraków, Małopolskie

Zasiedzenie mojej działki przez sąsiada

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Ponad 20 lat temu kupiłem 50% udział w domu z działką. Pozostali współwłaściciele nie żyją. Część działki była nie ogrodzona (z niewiadomych przyczyn ogrodzenie było poprowadzone przez środek działki), co jakiś czas kosił ją nasz sąsiad. Po pewnym czasie sąsiad ogrodził od drogi asfaltowej swoja i jednocześnie część mojej działki, na której zasadził świerki. Teraz przyszedł do mnie i oświadczył, że będzie chciał ją zasiedzieć. Z tego co dowiedziałem się, sąsiad mieszka tu tylko 8 lat wcześniej niż ja. Czy w chwili obecnej ja mogę jeszcze wytyczyć prawidłową granicę naszych działek poprowadzić ogrodzenie, tak żeby sąsiad nie miał już dostępu do mojej działki (chodzi mi o przerwanie biegu jego zasiedzenia)? Ewentualnie jakie inne czynności przedsięwziąć, aby zapobiec zasiedzeniu części mojej działki przez sąsiada?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Wrz 2020 10:09

Obawiam się. że jeśli będzie teraz Pan samodzielnie działkę grodzić czy usuwać ogrodzenie sąsiada, to narazi się Pan na zarzut naruszenia jego posiadania i tu nie ma znaczenia, że posiadanie jest w złej wierze. Raczej bym się zastanowiła nad wezwaniem sąsiada do zaniechania naruszeń prawa własności, żądaniem usunięcia nasadzeń i ogrodzenia i co najmniej zawezwaniem do próby ugodowej lub pozew w tej sprawie, by próbować przerwać bieg zasiedzenia, o ile nie upłynęło już 30 lat posiadania części tej działki przed sąsiada
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)