2024.02.01 godz. 20:57 Przasnysz, Mazowieckie

Zasiedzenie nieruchomości i księga wieczysta

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Poszukuję porady prawnej, pomocy w sporządzeniu wniosku o zasiedzenie w dobrej wierze nieruchomości (grunt na terenie powiatu przasnyskiego), sporządzeniu wniosku o założenie księgi wieczystej oraz wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych. Problem polega na tym, że dziadek wraz z babcią zamieszkali w 1966 roku w domu, który należał do rodziców babci. Rodzice babci nie mieli testamentu (nie było sprawy spadkowej) zatem po ich śmierci (lata 80-te) nieruchomość przeszła na dzieci do podziału (5 dzieci) w tym babcia, która zmarła 2010 roku. Jednak dziadek cały czas mieszka w tym samym miejscu. Opłaca tez podatki. Chcielibyśmy uporządkować temat, aby dziadek stał się prawowitym właścicielem, ale zupełnie nie wiemy jak ruszyć ten temat. Boimy się, że której z wnuczków rodzeństwa babci przypomni sobie o nieruchomości, a dziadek zostanie bez dachu nad głową. Proszę o informację, jaki byłby koszt porady w tym temacie i czy temat jest do uporządkowania.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Lut 2024 21:51

Zgodnie z opisem należy przyjąć, że dziadek jest współwłaścicielem nieruchomości wraz z dziećmi w części ułamkowej. Po stwierdzeniu nabycia spadku w drodze działu spadku możliwe jest zniesienie współwłasności lub nabycie nieruchomości w drodze zasiedzenia udziałów spadkowych. Jeśli potrzebujecie Państwo pełnomocnika w tej sprawie, zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)