2023.06.27 godz. 21:09 Krosno, Podkarpackie

Zasiedzenie . Od ponad 50 lat jeździmy droga, która zaczyna się na posesji sąsiada. Dawno pra dziadek zapisał pole córce i synowi. Czy można to wygrać ?

Wyjaśnienie sytuacji

Córka dostała działki przy drodze głównej. Syn dalsze i ze ma jeździć tamtędy. Niestety służebność nie została prawnie nigdzie potwierdzona. Po rozmowie z sąsiadami oni powiedzieli że nie ustanowią nam służebności i możemy zrobić sobie drogę gdzie indziej. Nie jest to wygodne bo w innym miejscu byłoby daleko i duże koszty. Po rozmowie sąsiedzi za pomocą prawnika przysłali pismo że zasiedzenie nie jest możliwe bo możemy zrobić drogę w innym miejscu. Proponują nam robić przez inne działki, gdzie jest słup wysokiego napięcia Bądź działkę gdzie idzie gazociag wysokiego cisnienia.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Cze 2023 11:31

Zasiedzenie służebności drogi dojazdowej jest możliwe po spełnieniu konkretnej przesłanki - wykonanie trwałego i widocznego urządzenia przez posiadacza nieruchomości w zakresie służebności gruntowej drogi dojazdowej (utwardzenie, rów melioracyjny, umocnienia, kanalizacja, mostek itp). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl