2020.10.12 godz. 09:06 Kutno, Łódzkie

Zastępcza kara pozbawienia wolność za niezapłąconą grzywnę

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, w 2019 wyrokiem sądu otrzymałam grzywnę w wysokości 2000zł. Grzywna nie została opłacona i obecnie otrzymała zawiadomienie o posiedzeniu sądu w sprawie zarządzenia wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności. Czy oznacza to że zostanę skierowana do więzienia za niezapłaconą grzywnę? Co mogę zrobić, aby unikną kary pozbawienia wolności? Czy mogę złożyć wniosek o rozłożenie grzywny na raty luz zamianę na prace społeczne? Pozdrawiam, MK

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Paź 2020 15:12

Dzień dobry, poprzez zapłatę grzywny z pewnością uniknie Pani zastępczej kary pozbawienia wolności, a zapłata w części może zmniejszyć jej ewentualny wymiar. Generalnie najpierw Sąd powinien rozważyć zamianę na prace społecznie użyteczne, ale widocznie uznał to za niecelowe. Złożenie równoległego wniosku o rozłożenie grzywny na raty na pewno nie zaszkodzi. Proszę wskazać, że natychmiastowa zapłata całości pociągnęłoby dla Pani lub rodziny zbyt ciężkie skutki, ewentualnie zwyczajnie nie ma Pani takiej kwoty jednorazowo. Pozdrawiam!