2020.01.18 godz. 12:56 Gdynia, Pomorskie

zastosowanie zapisu umowy dzierżawy po terminie okresu dzierżawy o karze umownej za dalsze użytkowanie bez pułapu czasowego.

Wyjaśnienie sytuacji

Jak długo mogę korzystać z przedmiotu dzierżawy (gruntu) płacąc odszkodowanie zgodnie z zapisem umowy o odszkodowaniu za bezumowne użytkowanie. Czy Sąd jest związany zapisem umowy o odszkodowaniu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2020 11:27

Przedmiot dzierżawy po zakończeniu umowy dzierżawy należy zwrócić właścicielowi. Zapis o odszkodowaniu za bezumowne korzystanie nie daje uprawnienia byłemu dzierżawcy do dalszego korzystania z przedmiotu dzierżawy, a jedynie określa skutki niewydania przedmiotu dzierżawy. Właściciel może żądać wydania przedmiotu dzierżawy i może żądać zapłaty za korzystanie z niego bez umowy, nawet jeśli takiego zapisu nie byłoby w umowie.