2022.09.22 godz. 13:25 Świnoujście, Zachodniopomorskie

Zerwanie umowy najmu na czas określony przed upływem terminu wygaśnięcia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Wynajmujemy mieszkanie od 2020r. Umowa najmu została podpisana w czerwcu 2020, na rok. Po upływie tego czasy podpisaliśmy aneks przedłużający umowę, a po roku kolejny. Niestety ale wzrost cen spowodował że nie stać nas na dalszy wynajem. Po poinformowaniu właściciela o wypowiedzeniu umowy, zasugerował żebyśmy znaleźli kogoś na swoje miejsce. Czy mamy taki obowiązek? Nie ukrywam, że poinformowałam właściciela o sytuacji jaka się u nas wydarzyla, ale wątpię abym znalazła najemców, za cenę jaka proponuje właściciel. Proszę o informację jakie mamy prawa i obowiązki w tej sytuacji.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2022 19:43

Dzień dobry, zakładam, że kolejne aneksy były przedłużeniem umowy na czas określony. Zgodnie z przepisem art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Nie znając treści umowy nie sposób odpowiedzieć, czy w ogóle mieli Państwo prawo jej wypowiedzenia. Być może właściciel mieszkania chce Państwu pójść na rękę i jeśli znajdziecie kogoś na swoje miejsce to rozwiąże umowę za porozumieniem stron. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.