2024.04.23 godz. 20:40 Wrocław, Dolnośląskie

Zeznania jako świadek przy sprawie mojej mamy o zniesieniu współwłasności

Wyjaśnienie sytuacji

Zostałem poproszony przez moją mamę, żebym napisał wniosek do sądu jako świadek, w którym wyjaśniałbym jak z mojej perspektywy wyglądała kwestia utrzymywania domu, o który jest sprawa sądowa. Mama spytała czy napiszę, w nim również, że pomogę jej w spłacie rat, jakie sąd zasądzi. Bo sytuacja wygląda tak, że ciotka chce jedynie pieniądze, a moja matka nie chce się wyprowadzić i chce siostrę spłacić. Jakie konsekwencje prawne może nieść ta wzmianka, że pomogę matce spłacić raty? Czy konsekwencje mogą być negatywne dla mnie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Kwi 2024 19:44

Nie będzie specjalnych konsekwencji w zakresie zniesienia współwłasności. Konsekwencje będą mogły być w trakcie spłat i częściowym finansowaniu ich przez Pana. Środki przekazane Mamie na spłatę należałoby traktować jako darowiznę, albo pożyczkę. Jeżeli będzie to darowizna i suma kwot przekazanych Mamie przekroczy 36.120 zł - w ciągu 5 lat, to należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2. Z wyrazami szacunku