2023.01.26 godz. 09:17 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Zgłoszenie mnie jako pracownika mimo braku podpisanej umowy

Wyjaśnienie sytuacji

Pewna firma z zarejestrowala mnie w zusie do ubezpieczenia mimo iż nigdy nie podpisałam umowy . Skladki były w kwocie 0 zł lecz składając dokumenty o wypłatę chorobowego po ustaniu zatrudnienia (w firmie w której miałam umowę) dostałam odmowę przez zatrudnienie w firmie x . Firma x nie potrafi wyjaśnić jak doszło do takiej pomyłki i nie spieszą się z wyjaśnieniem tego w zusie . Przez firmę x jestem kolejny miesiąc bez środków do życia . Czy mogę starać się o jakieś finansowe zadość uczynienie od firmy x ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2023 09:33

Celem "zmobilizowania" firmy X można zgłosić organom ścigania podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 219 kodeksu karnego ew. wykroczenia z art. 98 ust. 1 pkt 2 systemie ubezpieczeń społecznych Do rozważenia również zawiadomienie PIP z art. 10 ustawy z 13.04.2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. W mojej ocenie, są podstawy do odpowiedzialności odszkodowawczej firmy X na zasadach ogólnych (art. 415 kodeksu cywilnego) - wykazać należy związek między brakiem możliwości pobierania zasiłku a działaniem firmy x, co w opisanym stanie faktycznym nie powinno być trudne. Pozdrawiam. r.pr. W. Górny
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)