2022.09.06 godz. 19:52 Nowe Siedlce, Mazowieckie

Podwyższenie alimentów

Wyjaśnienie sytuacji

Zlożylam pozew o podwyższenie alimentów na dziecko które wychowyje sama. Pozwany w odpowiedzi na pozew odpisal iż nie zgadza się na podwyższenie alimentów ponieważ płaci także alimenty na syna który zamieszkuje wspólnie z pozwanym i z żoną. Prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, uczestniczy na co dzień w wychowaniu syna. Moje dziecko nie ma kontaktu z ojcem i nawet go nie zna. Moje pytanie jest takie. Czy argument płacenia alimentów na syna z którym mieszka i dokłada się do utrzymania dziecka i wydatków mieszkaniowych jest wystarczający by nie podniesiono mi alimentów.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Wrz 2022 13:41

Dzień dobry. Wysokość świadczeń alimentacyjnych uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego dziecka oraz możliwości zarobkowych zobowiązanego - w tym wypadku ojca. Wysokość świadczeń może ulec zmianie jeżeli nastąpi zmiana jednej z dwóch przytoczonych przesłanek. Logicznym jest, że potrzeby dziecka rosną w naturalny sposób, wraz z wiekiem dziecka - dlatego ma Pani prawo ubiegać się o wyższe alimenty. Ojciec dziecka oczywiście ma prawo bronić się wskazując że wspomniana zmiana nie nastąpiła albo nastąpiła w inny sposób np. jego możliwości zarobkowe się zmniejszyły.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)