2021.06.23 godz. 11:02 Głogów, Dolnośląskie

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarł mój dziadek który posiada spore długi i nie ma żadnego majątku. Cała rodzina zrzeka się spadku i tu moje pytanie co będzie jeżeli nie dam żadnej odpowiedzi. Czytałem o spadku z dobrodziejstwem inwentarza lecz nie wiem czy ma to zastosowanie w tym przypadku i jak dokładnie to działa.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Cze 2021 19:48

Działa to tak że odpowiada pan za długi do wysokości stanu czynnego spadku. Problem jest taki że odpowiada się z całego swojego majątku (a nie tylko majątku spadkowego) a nadto po stwierdzeniu nabycia spadku trzeba zrobić spis lub wykaz inwentarza.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)