2023.01.19 godz. 23:58 Szczebrzeszyn, Lubelskie

Dziedziczenie

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarl mój ojciec. Był rozwiedziony. Mama zmarła wcześniej. Odrzuciliśmy spadek. Teraz złożone zostały wnioski moich małoletnich dzieci żeby sąd roztrzygnal żeby dzieci również odrzuciły spadek. Ojciec miał brata który teraz zmarł. Wujek miał nieżyjącego syna. Prawdopodobnie syn miał dziecko. Czy jajako bratanica będę wśród spadkobierców po wujku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2023 11:23

Jeśli zmarły wujek miał syna - to właśnie ten syn będzie powołany do spadku w pierwszej kolejności (jeśli zmarły był żonaty, to również żona). W sytuacji gdyby nie miał dzieci ani żony, wówczas dziedziczą rodzice (przy czym należy przyjąć, że nie żyją), a następnie rodzeństwo. Ponieważ brat zmarłego czyli Pani ojciec nie żyje, w jego miejsce wchodzi Pani i Pani dzieci. Istotna natomiast jest kolejność dziedziczenia (i ewentualnie odrzucenia spadku po zmarłym).