2022.01.29 godz. 18:55 Sieradz, Łódzkie

Dziedziczenie

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarł moj tata w 2020 roku ,posiadali z mama wspólnotę majątkowa. Podczas trwania malzenstwa rodzice taty i rodzice mamy przepisali im grunty ..mama dostała od swoich rodziców a tata od swoich odrębne działki.kiedy tata zmarł ja jako córka odrzuciłam spadek po nim czyli te działki które miał zapisane od swoich rodziców , a siostra przyjęła.. pytanie czy działki które moja mama otrzymała od swoich rodziców podczas trwania malzenstwa też podlegały dziedziczeniu ???

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Sty 2022 11:09

Zgodnie z treścią art. 33 punkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis i darowiznę. Jeżeli Pani ojciec otrzymał nieruchomości od swoich rodziców, i w umowie darowizny nie zostało wskazane wprost że sąd one darowane Pani ojcu i jego żonie wprost to wschodziły one do majątku osobistego Pani ojca i nie były objęte wspólnością majątkową. Analogicznie również działki która Pani mama otrzymała od rodziców zapewne wchodzą do jej majątku osobistego. Wobec powyższego postępowanie spadkowe nie obejmuje