2023.08.22 godz. 15:27 Będzin, Śląskie

Proszę Bardzo o Pomoc

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarł ojciec męża który był rozwiedziony. Miał jednego syna. Był właścicielem min. domu. Miesiąc przed śmiercią zapisał dom wraz z działką na współwłasność (1/2 ojciec i 1/2 przyjaciółka) ze swoją przyjaciółką, podpisując akt (darowizna 1/2 domu lub sprzedaż 1/2 domu) odciskiem palca. Proszę powiedzieć w obecnym stanie prawnym 1. jakie kroki mąż ma podjąć do sądu o stwierdzenie nabycia spadku to na 100%. 2. wnioskować do sądu o zachowek z tej części 1/2 przyjaciółki a potem o zniesienie współwłasności? 3.czy najpierw o zniesienie współwłasności a potem o zachowek? Proszę o Pomoc. ania śląsk.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2023 17:05

W pierwszej kolejności przeanalizowałbym dlaczego akt darowizny podpisano odciskiem palca, jaki był stan zdrowia darczyńcy w chwili zawarcia umowy oraz w jakiej w ogóle formie zawarto umowę darowizny nieruchomości. W zależności od okoliczności ewentualne unieważnienie umowy lub odwołanie darowizny. Dalsze kroki jak w opisie: stwierdzenie nabycia spadku - zachowek + zniesienie współwłasności. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)