2023.11.15 godz. 14:27 Łódź-Górna, Łódzkie

Spadek po babci a wnuczek

Wyjaśnienie sytuacji

Zmarła babcia której nie widziałem 25 lat, która ma syna czyli mojego ojca i cztery córki, nie wiem czy jest testament, jak sprawdzić sytuację i czy można coś uzyskać jakiś zachowek, ojciec nie wiadomo czy żyje czy można go znaleść.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2023 21:52

W pierwszym kroku należy ustalić czy było prowadzone postępowawnie spadkowe (rejestr spadkowy, rejestr testamentów, właściwy sąd spadku). Jeśli nie prowadzono, konieczne będzie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku - uczestnikami są spadkobiercy ustawowi po zmarłej. Jeśli Pana ojciec nie żyje, w jego miejsce wstępuje Pan i ewentualne rodzeństwo.