2021.10.20 godz. 10:52 Działdowo, Warmińsko-mazurskie

Zmarły ojciec zostawił testament notarialny. Osoba wymieniona w testamencie to osoba obca niespokrewniona, ale jest jeszcze dwójka dzieci zmarłego.

Wyjaśnienie sytuacji

Osoba wymieniona w testamencie nie złożyła do Sadu wniosku o otwarcie testamentu. Minęło 6 miesięcy i co mają robić dzieci? Co z zachowkiem? Czy pomimo nie otwarcia testamentu osoba wymieniona w nim dziedziczy już wszystko po tych 6 miesiącach?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Martyna Borkowska

Siedlce, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Paź 2021 14:02

Witam, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - może to zrobić każdy kto ma w tym interes prawny nie tylko spadkobierca testamentowy. Po stwierdzeniu nabycia spadku jeżeli testament okaże się ważny dzieciom wolno wystąpić z pozewem o zachowek.