2024.02.15 godz. 19:43 Poznań, Wielkopolskie

Co możemy zrobić ?

Wyjaśnienie sytuacji

Znaleźliśmy mieszkanie na sprzedaż,większe od naszego. My posiadamy kawalerkę. Prawie rok temu zostaliśmy rodzicami adopcyjnymi,stąd też pomyśl o większym mieszkaniu. W listopadzie spisaliśmy umowę rezerwacyjna do 31.01.24 r. Niestety pani się z niej nie wywiązała. Staraliśmy się o kredyt i analityk bankowy prosił o dołączenie aneksu do tej umowy jako przedwstępna umowa sprzedaży. Na umowie jest zapisane że zobowiązuje się sprzedać nam mieszkanie do 30.04.24. Na chwilę obecną sprzedaliśmy już swoje mieszkanie a z panią nie ma kontaktu. Czy ta umowa ma moc prawną? Co możemy zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 15:14

Proponuję zwrócić się na piśmie (z potwierdzeniem odbioru) do tej pani z żądaniem zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a ponieśliście Państwo z tego tytułu jakieś szkody, to można żądać odszkodowania na podstawie art. 390 § 1 Kodeksu cywilnego. Jeżeli daliście Państwo zadatek, to możecie żądać podwójnej jego wysokości. Z wyrazami szacunku