2023.02.21 godz. 12:33 Nienadowa, Podkarpackie

Zniesienie postanowień aktu notarialnego przepisującego spadek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, proszę o poradę, w sytuacji gdy mój zmarły tato przepisał dom w całości na brata (było nas 4 rodzeństwa) ale jest tam informacja że mama ma dożywotnio korzystać z domu, jednak brat nie spełnia tych warunków. Stosuje wobec mamy przemoc psychiczną oraz zabrał jej telewizor i zabronił korzystania z lodówki. Czy jest możliwość cofnięcia przepisania domu na niego? Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Lut 2023 13:47

Szanowna Pani, przede wszystkim Pani ojciec dokonał darowizny wraz z ustanowieniem służebności osobistej na rzecz pani matki. Niestety po śmierci darczyńcy odwołanie darowizny może być dokonane jedynie w wyjątkowych sytuacjach opisanych w art. 899 par. 2 k.c. czyli wówczas gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę zdrowia lub umyślnie wywołał u darczyńcy rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.