2022.08.30 godz. 15:23 Palikówka, Podkarpackie

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mamy nieruchomość o powierzchni 25a na której znajdują się dwa budynki mieszkalne i dwa gospodarcze. Współwłaścicielami są moja siostra, ja oraz mama (łącznie mamy połowę z całości, nabytą po śmierci ojca) a także mój wujek który ma drugą połowę. Chcielibyśmy podzielić teraz działkę na 2 części i znieść współwłasność, tak aby on miał swoją część, a my swoją. W przypadku darowizny (jako że mój ojciec zmarł kilka lat temu) trzeba będzie zapłacić podatek. Czy jest możliwość podziału i zniesienia współwłasności bez podatku? Wyczytałem w internecie o czymś takim jak podział z natury.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Kwi 2024 18:27

Dzień dobry Może być w gotówce. Jednak dobrze mieć jakieś potwierdzenie przekazania środków. W przypadku przelewu nie ma problemu. W przypadku gotówki, wskazane jest otrzymanie podpisanego dokumentu, potwierdzającego otrzymanie pieniędzy. Z wyrazami szacunku