2023.11.09 godz. 12:57 Kalisz, Wielkopolskie

Niesłuszne oskarżenie.

Wyjaśnienie sytuacji

Zostałem oskarżony przez pracodawcę o kradzież mienia o wartości 800 zł. Pracodawca przedstawił nagrania z monitoringu. Jego tezę potwierdzili jego świadkowie. W trakcie rozmowy na komisariacie złożyłem dokumenty potwierdzające, że wymienione mienie było moją własnością. Moje wyjaśnienia potwierdzili świadkowie. Policjantka prowadząca rozmowę oświadczyła, że postępowania w tej sprawie zostanie umorzone. Czy oskarżający mnie niesłusznie pracodawca i jego świadkowie, będą pociągnięci do odpowiedzialności za składanie niesłusznych oskarżeń i w jakim trybie? Czy powinienem zawiadomić prokuraturę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lis 2023 15:20

Fałszywe oskarżenia o popełnienie przestępstwa to czyn z art 234 kk. Jeśli takie fałszywe oskarżenia przed organami ścigania miały miejsce to można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policję lub do prokuratury.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)