2022.02.04 godz. 16:57 Kiszkowo, Wielkopolskie

ZOSTAŁEM PORECZYCIELEM A KREDYTOBIORCA NIE SPLACA KREDYTU

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, postanowilem skontaktować się z Panem, ponieważ mam pewnien problem. Sprawa wygląda tak, że postanowiłem zostać żyrantem pewnej osoby. Pojechalismy do banku, podpisalismy umowę w nim. Kredyt jest gotowkowy na kwote 78 tys. Niestety od pewnego czasu kredytobiorca unika kontaktu ze mną a ja dostaje listy dotyczace splaty kredytu oraz rosnacych odsetek. Na ten moment zadluzynie wynosi 6 300.52 zl Dzisiaj bylem w banku dowiedziec sie szczegolow i Pracownik potwierdzil, ze Kredytobiorca nie splaca zadluzenia. Co moge w tej sytuacji zrobic ? Udalo mi sie skontaktowac dzis z kredytobiorcą i po wielu probach kontaktu powiedzial, ze przyjedzie w niedziele wyjasnic sprawe. Czy moglbym zawrzec z nim jakąś umowe, ktora zmusi go do splacenia zadluzenia ? Czy jestem w stanie cos jeszcze zrobic by nie musiec splacac tego za niego?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2022 17:49

Dzień dobry! W opisanej sytuacji sugeruję przeprowadzenie merytorycznej rozmowy z kredytobiorcą, z jakich powodów nie reguluje swoich zobowiązań, być może są to przejściowe problemy i sytuacja ulegnie poprawie. W przeciwnym przypadku wierzyciel (bank), po przeprowadzeniu odpowiedniej drogi sądowej i wykorzystaniu instrumentów egzekucji przeciwko dłużnikowi, będzie mógł wszcząć działania przeciwko Panu celem spłaty zobowiązania. W sprawie można zawrzeć porozumienie z dłużnikiem, aby zmotywować go do regularnego spłacania zobowiązania wobec banku, sęk jednak w tym, że dłużnik już w umowie z