2024.06.12 godz. 12:57 Katowice, Śląskie

Zrzeczenie się przez małoletniego spadku po zmarłej babci

Wyjaśnienie sytuacji

30.05 zmarła babcia mojej małoletniej córki. Chciałam w jej imieniu zrzec się spadku. Pani notariusz odmówiła, tłumacząc, że w pierwszej kolejności jest pełnoletnia wnuczka (ich ojciec, a zarazem syn zmarłej już nie żyje). Z tego co wiem to pełnoletnia wnuczka nie zamierza się zrzekać, a małoletnia w styczniu 2025 będzie miała 18 lat i przejmie na równi długi babci , a minie już okres 6 m-cy od śmierci, więc wtedy nie będzie już mogła się zrzec. Czy obie wnuczki są w jednej linii spadkowej i mogę się zrzec za małoletnią?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Cze 2024 18:16

Proponuję zwrócić się do sądu o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniej córki. Zrzec się można spadku za życia spadkodawcy. Po śmierci można odrzucić spadek. Obie córki, skoro Ich Ojciec nie żyje, są powołane do dziedziczenia po Babci i mogą odrzucić spadek. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)