2020.10.22 godz. 18:18 Gdynia, Pomorskie

Zrzeczenie się spadku za życia ojca przez osobę małoletnią

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mam córkę w wieku 17 lat, na którą ojciec nie płaci nawet grosza alimentów. Ma ogromne długi a dziecko pobiera alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Nie chcę, żeby po ukończeniu 18 roku życia i znalezieniu pracy na jej konto bankowe siadł komornik jej ojca i przejmował długi alimentacyjne jak i inne. Słyszałam, ze można się zrzec w sądzie rodzinnym takiego spadku, a później spisać to u notariusza. Czy można to zrobić jeszcze za życia spadkodawcy? Ile to wszystko trwa? Jak to w praktyce wygląda? Bardzo proszę o odpowiedz. Serdecznie dziękuję z góry. Pozdrawiam!

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lip 2021 22:21

Córka nie odpowiada za długi ojca, póki ten żyje. Po jego śmierci może odrzucić spadek. Córka może zrzec się dziedziczenia umowa zawartą z ojcem w formie aktu notarialnego. Jeśli córka dopiero skończyła 17 lat proponowałabym wystąpienie o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca. Nie ma to znaczenia dla spadkobrania, ale płatności za DPS gdyby kiedyś ojciec do takiego trafił.