2023.02.27 godz. 16:33 Skierniewice, Łódzkie

zrzeknięcie się spadku ojca, żeby po jego śmierci nie przejąć ewentualnych długów

Wyjaśnienie sytuacji

czy jest możliwe zrzeknięcie się spadku po ojcu za czasów życie , aby w przyszłości nie przejąć jego ewentualnych długów? jak można uchronić się zeby nie założyl sprawy o alimenty swoim dzieciom . ojciec długo nie pracuje, nigdy nie pomagał finansowo swoim dzieciom, długi czas utrzymuje go moja mama rencistka.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Lut 2023 17:15

Dzień dobry, tak można się zrzec spadku za życia ojca. Powyższe wynika z art. 1048 Kodeksu cywilnego, w myśl którego spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. W umowie takiej przyszły spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy, czyli zrzeka się praw, które by mu przysługiwały z mocy ustawy. Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności i wywołuje skutki prawne dopiero po śmierci tej osoby.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)