2019.11.28 godz. 15:26 Kościerzyna, Pomorskie

Zwiększenie etatu podczas zasiłku chorobowego z tytułu ciąży

Wyjaśnienie sytuacji

Od 29 października jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Dnia 15 listopada został mi zwiększony etat z 0,47 do 0,5, aneks do umowy podpisałam dn. 05.11.2019r. Czy należy mi się większa pensja, jeśli nie to dlaczego skoro mam aneks do umowy ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lis 2019 09:44

Zmiana wymiaru czasu pracy ma wpływ na wynagrodzenie chorobowe, jeśli nastąpiła przed zachorowaniem lub w miesiącu, w którym choroba się rozpoczęła. Mówi o tym art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Przepis rozstrzyga, że w razie zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36 (tj. 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 66% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)