2024.02.15 godz. 12:58 Białystok, Podlaskie

Zwolnienie dyscyplinarne, a świadectwo pracy.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, dostałem zwolnienie dyscyplinarne wysłane pocztą w listopadzie 2023 roku do tej pory nie otrzymałem stosownego świadectwa pracy. Od tej decyzji odwołałem się do Sądu pracy z wskazaniem o przywrócenie na stanowisko. Czy brak świadectwa pracy może stanowić podstawę do podważenia zwolnienia dyscyplinarnego i cofnięcia jego skutków ? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lut 2024 13:35

Brak otrzymania świadectwa pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym może stanowić istotny element w podważeniu decyzji o zwolnieniu i cofnięciu jego skutków przed Sądem Pracy. Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy niezwłocznie po ustaniu zatrudnienia, a jego brak może być uznany za naruszenie praw pracowniczych. Jednakże wpływ tego braku na ostateczną decyzję sądu zależy od konkretnych okoliczności sprawy.Pozdrawiam.