Treść zapytania

2019.08.21 godz. 11:41 Kępno, Wielkopolskie

zwolnienie pracownika po rehabiliatycjnym

Wyjaśnienie sytuacji

Pracownik przebywał na urlopie rehabilitacyjnym do 25 lipca br (3 m-ce). Złożył wniosek na kolejny okres , jednak zus odmówił prawa do świadczenia rehabiliatcyjnego. Pracownik nie wrócił do pracy , w ewidencji miał nieobecność usprawiedliwioną (okres oczekiwania na decyzję zus). Czy możemy rowiązać z nim umowę na podstawie art. 53 KP?

Odpowiedzi prawników:


Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

(36 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 21 Sie 2019 12:14

Jeśli pracownik był zatrudniony u Państwa co najmniej 6 miesięcy, to zachodzi podstawa rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 53 § 1 lit. b kodeksu pracy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź