2021.06.03 godz. 14:55 Pisz, Warmińsko-mazurskie

Zwolnienie z podatku od spadku i darowizny a dwa mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mam pytanie związane z podatkiem od spadku i darowizny. Moja mama przepisała mi w lutym tego roku swoje mieszkanie w którym od lat jestem zameldowana a jakiś miesiąc pózniej dostałam postanowienie z sądu że nabyłam także mieszkanie po babci poprzez testament (nie złożyłam jeszcze wniosku SD-Z2). W obu sytuacjach zaliczam się do grupy zerowej pokrewieństwa, lecz chodzi tu o dwa mieszkania wiec czy jest sens wypełnić formularz SD-Z2? Czy byłabym zwolniona z podatku z obu mieszkań czy tylko z pierwszego mieszkania? Czy istnieją dodatkowe warunki do spełnienia w takich sytuacjach? Dziękuję z góry za odpowiedź!

Odpowiedzi prawników:

Magister prawa

Patrycja Murawska

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Cze 2021 16:22

Co do zasady otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadków i darowizn. Jednak istnieje szereg zwolnień z tego podatku. Zerowa grupa podatkowa z wyjątkowym zwolnieniem z podatku od spadku i darowizn. Od kilku lat funkcjonuje jeszcze grupa zerowa. Przepisy zaliczają do niej najbliższą rodzinę (małżonkę, małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadkowie, pasierba, pasierbica, rodzeństwo, ojczym i macocha). Może być ona zwolniona z konieczności zapłacenia podatku od spadków i darowizn - bez względu na ich wartość - po spełnieniu dwóch warunków. Pierwszym jest zgłoszenie otrzymania darowizny do urzędu skarbowego w ciągu pół roku. Drugim jest udokumentowanie otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)