2020.04.05 godz. 21:55 Gniezno, Wielkopolskie

Zwolnienie z pracy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, umowa o pracę na czas określony

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Po przyjeździe zza granicy pracodawca po 2 tygodniach złożył mi wypowiedzenie w formie elektronicznej. Podpis był certyfikowany więc wypowiedzenie jest zgodne z prawem. Pracuję obecnie w trybie Home Office i wszystkie sprawy załatwiane są ze mną mailowo. Chciałabym się starać o przyznanie mi 2 dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy, jednak nie wiem czy elektorniczny skan podpisanego przeze mnie dokumentu jest wystarczający czy muszę go wysłać pocztą? Ponad to pracodawca rozdysponował moje dni urlopwe w trybie 1 dzień pracy, 1 dzień urlopu. Czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jarosław Baraniak

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2020 11:18

Decydujące znaczenie w temacie formy składania wniosków mają przepisy obowiązujące i praktycznie stosowane w danym zakładzie pracy. Nie ma obowiązku, aby wnioski o urlop były składane na piśmie i koniecznie w wersji papierowej. Najważniejsze jest to co wynika z zasad ustalonych przez pracodawcę. Jeśli chodzi o urlop, to w sytuacji gdy pracownik, nie wykorzystał wszystkich przysługujących mu dni urlopu wypoczynkowego - wówczas jest zobowiązany do ich wykorzystania w okresie wypowiedzenia. Pracownik nie może wówczas odmówić pójścia na urlop.