2021.04.30 godz. 10:12 Łódź, Łódzkie

Dziedziczenie długów po dziadkach

Wyjaśnienie sytuacji

Zwracam się z pytaniem, czy w sytuacji jeśli rodzic zrzekł się przyjmowania spadku bo dziadku, to ja jao wuczka automatycznie dziedziczę spadek (w tym długi) - czy bez składania oświadczenia o nieprzyjmowaniu spadku, automatycznie odpowiadam swim majątkiem za ewentualne długi dziadka?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Kwi 2021 11:36

Jeśli rodzic odrzucił spadek po swoim rodzicu, to kolejną osobą do dziedziczenia jest Pani. Ma Pani 6 miesięcy na odrzucenie spadku po dziadku - termin liczony od dnia odrzucenia spadku przez Pani rodzica. Jeśli nie złoży Pani takiego oświadczenia, to przyjmuje się że przyjmuje Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza, tj. odpowiada Pani za długi do wysokości odziedziczonego spadku - np. samochód o wartości 10000 zł, długi w takiej sytuacji dziedziczy Pani tylko do tej kwoty.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)