2020.06.30 godz. 17:33 Lublin, Lubelskie

Zwrot kaucji przez właściciela mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Od stycznia do maja wynajmowałam pokój na stancji w Lublinie, właściciel po moim zdecydowaniu się na wynajęcie poprosił o kaucję w wysokości 600 zł więc poprosiłam, żeby podpisał oświadczenie o jej otrzymania po kilku dniach otrzymałam prośbę zapłacenia zapłacenie za kolejny pieniędzy wcześniej, tak też zrobiłam mam potwierdzenie przelewu, w lutym i marcu właściciel dostał pieniądze do ręki, natomiast w kwietniu i maju były to przelewy online. Pod koniec maja się wyprowadziłam i do tej pory nie mogę odzyskać pieniędzy z kaucji. Proszę o jakieś rady, co mogę zrobić w tej sytuacji

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Cze 2020 18:47

Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu (art. 6 ust. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). Jeżeli właściciel nie zwróci kaucji to najlepiej wysłać do niego wezwanie przedsądowe, aby załatwić sprawę polubownie. Jeżeli nie będzie odzewu na wezwanie, to wnieść sprawę do Sądu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)