2024.06.29 godz. 22:09 Bartoszyce, Warmińsko-mazurskie

Zwrot nakładów poniesionych na utrzymanie domu przez współwłaścicieli migajacych się od tego - po jakim czasie się przedawnia?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, W ubiegłym roku prawomocnym wyrokiem sądu odziedziczyłam 5/8 domu jednorodzinnego wraz z działką. Od śmierci rodzica w 2021 ponosiłam wszystkie koszty sama tj. woda, prąd, wywóz śmieci oraz podatki. Koszty te były ponoszone np. na strzyżenie żywopłotu, posprzątanie domu. W domu nikt nie mieszka na stałe. Rodzeństwo chce sprzedać dom, na co się zgadzam. Czy lepiej domagać się zapłaty przed sprzedażą? Czy jeśli zależy mi na sprzedaży, wniosek o zapłaty mogę złożyć po sprzedaży? Po jakim czasie te zaległości się przedawniają? Dla mnie w priorytecie jest sprzedaż nieruchomości.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Cze 2024 16:42

Dzień dobry Proponuję najpierw uregulować zwrot nakładów, a następnie sprzedać nieruchomość. Zgodnie z art. 205 Kodeksu cywilnego (KC) "Współwłaściciel sprawujący zarząd rzeczą wspólną może żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy." Natomiast art. 207 KC mówi "Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną." Termin przedawnienia wynosi 6 lat - zgodnie z art. 118 KC Z wyrazami szacunku