2022.06.09 godz. 13:54 Warszawa, Mazowieckie

zwrot niepłaconych alimentów a brak ojcostwa

Wyjaśnienie sytuacji

Czy osoba która nie wiedziałą że jest ojcem dziecka może obawiać się że matka tego dziecka pozwie o regres alimentów? Dziecko ma 4 lata a mężczyzna niedawno dowiedział się że jest ojcem. Ustalenie ojcostwa w toku.

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Cze 2022 13:56

Dzień dobry. Art. 140 krio (regres alimentacyjny) nie ma zastosowania przy obaleniu ojcostwa bo dotyczy osób na których ciążył obowiązek alimentacyjny w czasie trwania jego spełniania i osoby, która mimo tego że na nim obowiązek ten nie ciążył go spełniała. Do czasu zaprzeczenia ojcostwa ojcem wg. prawa była osoba, która łożyła na utrzymanie i wychowanie dziecka więc biologiczny ojciec nie był wówczas obciążony tym obowiązkiem bo nie był ojcem wg. prawa.