Kancelaria

"Bona Fides" Kancelaria Adwokacka Michał Górski

ul. Ogrodowa 28/30 420

Warszawa, Mazowieckie

Cennik

Stawka za godzinę:
nie określono

Dostępność w tygodniu

Pon

--- - ---

Wt

--- - ---

Śr

--- - ---

Czw

--- - ---

Pt

--- - ---

Sob

--- - ---

Nd

--- - ---

    - brak wpisów
    - brak wpisów

Uczelnie

- brak wpisów

Języki

- brak wpisów

Kursy

- brak wpisów
- brak wpisów

Publikacje prawnika

18.02.2021

W dosyć powszechnym przekonaniu przyjmuje się, że można zasiedzieć budynek (najczęściej dom). Jest to przekonanie najczęściej błędne. Zgodnie bowiem z art. 47 i art. 48 k.c.  budynek trwale związany z gruntem jest jego częścią składową i nie może być odrębnym od niego przedmiotem własności i innych praw rzeczowych chyba, że ustawa stanowi inaczej. Tak więc zasadą w naszym prawie jest „czyj grunt, tego budynek” – czerpie ona z łacińskiej zasady Superficies solo cedit (łac. To, co jest na powierzchni, przypada gruntowi). Z powyższego wynika, że  nabywca w drodze zasiedzenia działki (siedliska) nabywa też stojące na nim zabudowania, o ile są trwale związane z gruntem.

12.11.2020

W razie odniesienia przez poszkodowanego poważnych  obrażeń ciała lub ciężkiej  choroby doznanych na skutek popełnienia na jego szkodę czynu niedozwolonego (wypadek, pobicie) bardzo często na osoby najbliższe spada obowiązek sprawowania nad nim opieki. Są to zwykle najbliżsi w rodzinie (rodzice, małżonek, rodzeństwo). Opieka ta, nierzadko bardzo absorbująca czas i kosztująca dużo wysiłku takich osób, sprawowana jest przez nie najczęściej nieodpłatnie – w ramach dobrze rozumianych powinności i solidarności rodzinnego wspierania się. Powstaje kwestia, czy za taką opiekę przysługuje jakieś odszkodowanie od sprawcy szkody. 

09.07.2020

Z dniem 31 grudnia 2015 roku majątek spółek  wpisanych do Rejestru Handlowego, które nie przerejestrowały się do Krajowego Rejestru Sądowego został przejęty przez Skarb Państwa. Czy wspólnicy starych spółek mogą żądać zwrotu tego majątku lub odszkodowania?

07.05.2020

W wielu miejscach można przeczytać o tym, co to jest zachowek (zachówek) i komu przysługuje. Warto jednak omówić sytuację, gdy uważamy, że najbliższy członek rodziny, który: 1) został pominięty w testamencie 2) zgodnie z prawem jest uprawniony do zachowku – na ten zachowek nie zasługuje (lub z innego powodu nie powinien go otrzymać).

16.04.2020

Bezwzględną przesłanką nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie jest jej posiadanie samoistne, a więc właścicielskie, czyli takie, jak wykonuje je właściciel. Czy tak jest także z nabyciem przez zasiedzenie służebności gruntowej?

08.04.2020

Przewlekłość postępowań sądowych i egzekucyjnych jest prawdziwą zmorą naszego wymiaru sprawiedliwości. Ciągnące się latami procesy przynoszą często stronom wymierne szkody, nie mówiąc już o łączących się z tym negatywnych przeżyciach, stresach, prowadzących  niekiedy wręcz do wyrządzenia krzywdy niemajątkowej. Obecnie w dobie epidemii koronawirusa sądy funkcjonują w ograniczonym zakresie. Gdy – oby jak najszybciej! – epidemia minie, dotychczasowe przeciążenie sądów sprawami i  obecne praktyczne zamknięcie ich pracy, spowoduje dalsze spowolnienie rozpoznawania zarówno obecnych, jak i nowych spraw. Dlatego już teraz warto wiedzieć, jakie środki przysługują nam w sytuacji przewlekłości postępowania sądowego i komorniczego.

Opinie

0

Ocena ogólna

(0 opinii)

Dodaj swoją opinię

Jak prawidłowo napisać opinię, aby została opublikowana?

Pamiętaj, żeby Twoja opinia:

  • nie zawierała wrogich, niekulturalnych zwrotów,
  • dotyczyła jednego, konkretnego prawnika,
  • była szczegółowa i bogata w detale dotyczące przeprowadzonej sprawy,
  • nie odnosiła się do sfery prywatnej prawnika,
  • opisywała tylko Twoje doświadczenia, a nie przypadki innych osób.
0/600 znaków

* Opinia będzie publicznie widoczna w internecie po akceptacji przez moderatora.